になる/となる – czym się różnią?

なる (naru, „stawać się”) to czasownik pojawiający się już na N5, jednak zwykle widzimy go występującego po partykule に (ni). Co jednak, jeśli słowo to poprzedza partykuła と (to)? Czy zmienia to jakoś znaczenie zwrotu?

Odpowiadając najpierw na to drugie pytanie – tak w sumie to nie. O ile faktycznie istnieją odcienie znaczeniowe zmieniające się w zależności od partykuły, o tyle w obu przypadkach oznacza to „stawać się”. Jakie są więc różnice?

Różnice między ni naru a to naru:

Po pierwsze, ni naru używamy szczególnie do naturalnych zmian, takich jak na przykład wiek. To naru pojawia się raczej przy zmianach sztucznych, formalnych, stworzonych przez człowieka. Dlatego też w zdaniu:

300円のお返し(に・と)なります。(Sanbyakuen no okaeshi ni/to narimasu)

– Reszta wychodzi [dosłownie „staje się”] 300 jenów

ponad 35% respondentów wybrała to jako odpowiedniejszą partykułę.

Po drugie, to naru używamy, by wyrazić element niespodziewany w opisywanym zdaniu.

ヤンさんは大学生に・となった。

Yan san wa daigakusei ni/to natta

Powyższe zdanie, niezależnie od wybranej partykuły, oznacza: „Jan został studentem”. W większości przypadków użyjemy tu partykuły ni, jako tej zwykłej, jakże pasującej do zwykłego biegu kariery naukowej. Jednak jeśli chcemy przekazać, że zostanie przez Jana studentem uczelni było dla nas czymś trudnym do przewidzenia, możemy wstawić to. Kto wie, może Jan zdał maturę na 30% i wybranie naukowej ścieżki kariery było dla nas nie do przewidzenia?

Uwagi na koniec

Należy też pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, to naru, w przeciwieństwie do ni naru, nie łączymy z na-przymiotnikami.

✖しずかとなった。 Shizuka to natta.

⭕ しずかになった。 Shizuka ni natta – uspokoiło się

Po drugie, ni naru to zdecydowanie ogólniejsza, powszechniejsza i bardziej popularna z dwóch omawianych w tym wpisie opcji. Jeśli macie wątpliwości dotyczące tych dwóch zwrotów (a nawet Japończycy nie są w stanie jednogłośnie wybrać, której opcji należy użyć w którym momencie), bezpieczniejszą opcją zawsze będzie ni naru.

Zostawiam Wam dodatkowo japoński poradnik na temat różnic między ni naru a to naru,

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Może Ci się spodobać: