7 znaczeń słowa 高い

Słowo 高い (takai), czyli „wysoki” to jedno z najbardziej podstawowych słów, jakie poznajemy w naszej przygodzie z językiem japońskim. Nic dziwnego, w końcu „wysokość” to jeden z tych bardziej przydatnych konceptów, którymi możemy opisać otaczającą nas rzeczywistość. Ale czy wiedzieliście, że 高い nie oznacza jedynie odległości danego obiektu od podłoża? Ba, cyfrowa wersja słownika Daijisen podaje kilka różnych tego słowa, mniej lub bardziej znajomych użytkownikom języka polskiego. Czy znacie je wszystkie?

Wysoki

Pierwsze znaczenie słowa 高い jest najbardziej oczywiste – to to, którego uczymy się na początku nauki języka. Mówi ono, że coś znajduje się na dużej wysokości lub że jest rozciągłe w pionie. Prostym przykładem użycia słowa w takim znaczeniu może być 高い建物 (takai tatemono, wysoki budynek)

O dużej wartości

Wyraz 高い ma również inne znaczenie, które możemy skojarzyć z językiem polskim. Używamy go w przypadku kryteriów, które możemy wyrazić za pomocą liczb, na przykład temperatury czy liczby punktów. 高い oznacza wtedy coś o dużej wartości, jak właśnie wysoką temperaturę (温度が高い, ondo ga takai).

Wyróżniający się

Użyciem łączącym się z tym powyżej jest 高い oznaczające „powyżej normy / wyróżniające się”. W ten sposób możemy zwrócić uwagę na różne cechy, które w danym przypadku wyróżniają się u kogoś/czegoś na tle reszty. 香りが高い花 (kaori ga takai hana) oznaczać będzie więc wyjątkowo pachnący kwiat, zaś リスクが高い (risuku ga takai) – wysokie ryzyko.

Drogi

To znaczenie poznajemy najczęściej wraz z podstawowym „wysoki”, choć nie jest ono tak oczywiste dla osób mówiących po polsku. Jeśli więc traficie na 高いパン (takai pan), nie będzie oznaczało to „wysokiego chleba” (bagietki?), lecz „drogi chleb”. Aby łatwiej zapamiętać to znaczenie, możecie pomyśleć o czymś drogim jako posiadającym wysoką cenę.

Głośny/wysoki

To mniej kojarzące się z polskim słowem „wysoki” znaczenie odnosi się do wydawanych dźwięków. W odniesieniu do nich 高い może oznaczać zarówno „głośny”, jak i „wysoki”. Z tego powodu słownik proponuje przykładowe zwroty 興奮して声が高くなる (kōfun shite koe ga takakunaru, głosy podnoszą się z podekscytowania) oraz 高い音の出る楽器 (takai oto no deru gakki, instrument wydający wysokie dźwięki).

Znany

高い może również oznaczać coś szeroko znanego (może dlatego ta definicja występuje w słowniku razem z czymś „głośnym”, bo o znanych rzeczach wszyscy słyszeli?). Mianem 高い możemy więc określić czyjąś dobrą reputację (名声, meisei), jak również taką złą (悪名, akumei).

Wyniosły/patrzący z góry

Ostatnie użycie słowa 高い przybiera znaczenie „kogoś wyniosłego, patrzącego z góry, uważającego się za lepszego”. W takim kontekście najczęściej doklejamy do niego honoryfikatywne お-, na przykład お高い人 (otakai hito, wyniosły człowiek).

Jak więc widzicie, jedno słowo 高い może mieć nawet 7 znaczeń! Czy znaliście je wszystkie? Które Was najbardziej zaskoczyło?

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

[…] nie używamy (z jednym drobnym wyjątkiem; sprawdźcie wpis o słowie 高い!). Jeśli spróbujecie wyszukać ten zwrot wygooglować, zobaczycie wyniki o 〇が高い人 (〇ga […]

Może Ci się spodobać: