Autopsja po japońsku

Od jakiegoś czasu rekordy popularności biją nie tylko powieści kryminalne, ale także i podcasty. Na polskiej scenie są to tacy twórcy jak Justyna Mazur (5 nie zabijaj), Karolina Anna czy Kryminatorium. W Japonii z kolei, na pierwszym miejscu plasują się さむいぼラジオ – Samui borajiCrime Junkie oraz Rotten Mango. Nie tak dawno, swój debiut przeżył kanał Japonia w ramionach zbrodni, na którym przedstawiane są relacje z krwawych morderstw mających miejsce na wyspach archipelagu. Nic więc dziwnego, że rośnie także zainteresowanie związane z tematyką zbrodni. Zacznijmy od ofiar i śledztwa: jak powiedzieć autopsja po japońsku?

Czym jest 検死?A 検視, 検案 lub 解剖?

Termin 検死 – kenshi, czyli autopsja, nie jest terminem prawnym. Dwuznakowiec ten składa się z dwóch kanji: 検 – ken (inspekcja, dochodzenie, oględziny) oraz 死 – shi (śmierć). Wskazywać będzie on zatem na poszukiwanie przyczyny śmierci. Zbiorczo i synonimicznie, 検死 odnosi się także do 検視 – kenshi, 検案 – kenan i解剖 – kaibō. 

検視 – kenshi jest słowem najczęściej występującym zamiennie z 検死. Rozróżnimy je bowiem tylko poprzez jeden znak kanji: 視 – shizmysł wzroku. 検視 jednak to procedura karna, w ramach której ciało i jego otoczenie są badane w celu ustalenia, czy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Zwykle przeprowadzane jest ono przez urzędnika – koronera. W Japonii, koroner mianowany jest przez inspektora policji (posiadającego co najmniej 10-cioletnie doświadczenie). 

W badaniu検案 – kenan, sekcji zwłok, z kolei koroner, lekarz sądowy lub inny lekarz bada zewnętrzną powierzchnię ciała i medycznie określa przyczynę i czas zgonu na podstawie historii choroby oraz okoliczności w chwili śmierci.

Najbardziej dogłębnym i szczegółowym badaniem jest 解剖 – kaibō, oznaczającego dysekcję. Samo 解剖学 – kaibōgaku to przedmiot widniejący na planie zajęć każdego studenta medycyny — anatomiaDysekcję przeprowadza się, gdy przyczyna śmierci lub przestępstwa nie może zostać ustalona w drodze autopsji lub sekcji zwłok. W Japonii, istnieją trzy rodzaje 解剖: autopsja sądowa, autopsja administracyjna i nowa autopsja. Autopsje sądowe wymagają zgody sądu, podczas gdy autopsje administracyjne wymagają zgody rodziny zmarłego. Nowe legalne sekcje zwłok z kolei, przeprowadzamy bez zgody rodziny zmarłego, według uznania komendanta policji. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Ci się spodobać: