Czy w Japonii za dobre wyniki są stypendia?

Studiowanie tanie nie jest. Zwłaszcza w Japonii: średnia wysokość czesnego na uczelniach publicznych wynosi około 820,000 jenów (~ 22 700 złotych), prywatne natomiast — 1,100,000 jenów (~30 400 złotych). W takiej sytuacji, warto pomyśleć o stypendium. Czy trzeba być prymusem, żeby je dostać?

Aby dostać stypendium w Japonii…

Ankieta przeprowadzona przez Life Insurance Institute of Japan pokazuje, że aż 47,5% studentów uniwersytetów (dziennych) i 55,2% studentów tzw. 短期大学 – tankidaigaku (odpowiednik studium pomaturalnego) otrzymuje stypendia. 

Najpopularniejszym i, jednocześnie, najbardziej prestiżowym jest to przyznawane przez JASSO — Japan Student Service Organization. Istnieją trzy rodzaje zapomogi JASSO:

  • Stypendia zapomogowe 
  • Stypendia typu 1 (nieoprocentowane) 
  • Stypendia typu II (z odsetkami)

Stypendia zapomogowe to stypendia, których nie trzeba spłacać. Aby kwalifikować się do tego stypendium, należy spełniać kryteria dotyczące ocen i dochodów. Jeśli chodzi o oceny, kandydat musi mieć średnią ocen co najmniej 3,5 w 5-stopniowej skali ze wszystkich przedmiotów w szkole średniej. Ponadto, trzeba być wysoce zmotywowanym do nauki i mieć jasną wizję przyszłości. Zwykle dostają je najgorzej sytuowane (socjalnie) jednostki. Wynosi ono między 20 000 – 40 000 jenów miesięcznie (~550 zł – 1100 zł). 

Stypendia typu 1 to stypendia nieoprocentowane. Podczas gdy odsetki są naliczane od zwykłych pożyczek, tutaj bez obaw! Kryteria tego stypendium to oceny (średnia ocen 3,5 lub wyższa) i dochód rodziców. Waha się pomiędzy 45 000 – 64 000 jenów miesięcznie (~1250 zł – 1800 zł).

Stypendia typu 2 to stypendia oparte na odsetkach (brak odsetek podczas nauki).

Odsetki w wysokości od 0,01% do 3% są naliczane od października roku, w którym kończy się pożyczka. Kryteria są mniej rygorystyczne i łatwiejsze do spełnienia. Kwotę miesięcznej pożyczki można wybrać spośród 30 000 jenów, 50 000 jenów, 80 000 jenów, 100 000 jenów i 120 000 jenów, w zależności od własnej sytuacji.

Stypendia Typu 1 i Typu 2 studenci muszą spłacić po ukończeniu studiów.

Czy zawsze trzeba mieć dobre oceny?

Odpowiedź jest prosta: nie! Władze lokalne mogą oferować stypendia dla uczniów szkół średnich. Większość z nich opiera się na pożyczkach, o stosunkowo niskich kwotach, ale często nieoprocentowanych. Ze względu na ograniczone budżety, kandydaci są najczęściej określani na podstawie względnej oceny, w tym ocen i sytuacji finansowej rodziny. Przykładowo, miasto Imizu (prefektura Toyama) posiada własny system stypendialny. Studenci, którzy należą do gospodarstwa domowego z adresem w mieście Imizu i mają dobre zachowanie, mogą kwalifikować się do stypendium. Kwota stypendium jest ograniczona do 25 000 jenów miesięcznie dla studentów mieszkających w domu i 40 000 jenów miesięcznie dla studentów dojeżdżających z domu, ale pożyczka jest nieoprocentowana.

Ponadto, istnieje wiele firm prasowych, które oferują własne stypendia. Podejmując się roznoszenia gazet lub innej roli, uczniowie mogą uzyskać pożyczkę na pokrycie kosztów studiów. Yomiuri Scholarship Societyzapewnia stypendystom zaliczki na poczet opłat wstępnych do szkoły oraz czesnego. W zamian za zaliczkę, muszą oni pracować dla firmy prasowej od 4,5 do 6 godzin dziennie.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Może Ci się spodobać: