Czy zmarłe zwierzaki są あるczy いる?

Dla zmarłych zwierzaków ある – aru czy いる – iru? Oto jest pytanie! 

Zrozumienie ある – aru i いる – iru

Najpierw wyjaśnijmy, co właściwie oznaczają ある i いる:

  • ある – aru: Czasownik ten używamy do wskazania istnienia przedmiotów nieożywionych lub rzeczy bez życia, takich jak książki, drzewa czy domy itp.
  • いる – iru: Czasownik ten używamy w odniesieniu do żywych istot, takich jak ludzie i zwierzęta, które posiadają pewną obecność i świadomość.

Brzmi prosto, prawda? Cóż, nie do końca! Zamieszanie pojawia się, gdy mówimy o zwierzętach, które odeszły. Czy nadal uważa się, że więcej wspólnego mają z życiem, czy są już jednak tylko wspomnieniem, podobnym do nieożywionego przedmiotu?

Przypadek いる

W kulturze japońskiej zwierzęta domowe są często uważane za część rodziny, a ich duchy są honorowane i wspominane. Dlatego też nierzadko używa się いる, mówiąc o zmarłych zwierzętach domowych, ponieważ okazujemy wówczas szacunek, pamiętając o ich obecności. Takie użycie jest zgodne z kulturową perspektywą, że duchy naszych ukochanych (w tym zwierząt!) pozostają z nami.

亡くなったペットがまだここにいる気がする。- Nakunatta petto ga mada koko ni iru ki ga suru. – Czuję jakby mój zmarły zwierzak wciąż tu był.

Użycie いる w tym kontekście ukazuje czułość, jakby duch zwierzęcia nadal był częścią rodziny.

Argument za ある

Z drugiej strony, あるmoże być używane w bardziej praktycznym lub filozoficznym kontekście, zwłaszcza gdy podkreśla fizyczny aspekt szczątków lub wspomnień zwierzęcia, a nie jego ducha.

ペットの墓が庭にある。- Petto no haka ga niwa ni aru. – W ogrodzie znajduje się grób zwierzaka.

Tutaj あるjest adekwatne, ponieważ odnosi się do fizycznej lokalizacji grobu zwierzęcia, przedmiotu nieożywionego.

To w końcu którego z nich użyć?!

Odpowiedź brzmi: to zależy od kontekstu i emocjonalnego związku. Jeśli mówisz od serca i czcisz pamięć ducha swojego zwierzaka, いる może być pięknym wyborem. Jeśli mówisz o czymś bardziej namacalnym lub fizycznym, ある może być bardziej odpowiednie.

Spostrzeżenia kulturowe

W Japonii istnieją nawet nabożeństwa upamiętniające zwierzęta i świątynie, w których można modlić się za zmarłe zwierzęta. Tradycja ta podkreśla głębokie więzi emocjonalne i szacunek, jakim ludzie darzą swoje pupile, jeszcze bardziej zacierając granice między ある i いる podczas omawiania zmarłych zwierząt domowych.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Może Ci się spodobać: