Japońskie szpitale diametralnie różnią się od tych, które znamy w Polsce. Wiele jest żartów o polskich pielęgniarkach albo diecie – cud, która wcale nie wróży szybkiego powrotu do zdrowia i nabrania sił. W Japonii wygląda to zgoła inaczej. Nad każdym chorym pochyla się zespół lekarzy, specjalizujących się w każdej jego dolegliwości. Niezależnie od tego, czy operacja trwała godzinę czy też dwanaście, zawsze zobowiązani są oni do szczegółowego opisania co podczas niej zrobiono. Pielęgniarki czy pielęgniarze (sporo tam chłopaków!) zawsze pomogą w prysznicu czy nawet porannej toalecie. Nie wspominając już o tym, że każdy pacjent ma indywidualnie zaplanowaną dietę przez lekarza – dietetyka. Często posiłki te udekorowane są w duchu sezonowego festiwalu czy pory roku.
Restrykcyjnie przestrzegane natomiast są godziny odwiedzin, czyli omimai – お見舞い. Nie można chorego odwiedzić bądź kiedy; zawsze w wyznaczonych porach dnia, trwające czasem jedynie dwie godziny. Aby umilić pacjentowi czas, nie można zapomnieć o omiyage, czyli prezencie bądź niewielkim upominku. W Polsce najczęściej przynosimy owoce, słodycze albo kwiaty. W Japonii z kolei istnieje pewna etykieta co powinniśmy lub nie przynosić do szpitala.
Co warto wiedzieć przed お見舞い?
Przede wszystkim, wypada ubrać się raczej w jasne, przyjemne kolory; pod żadnym pozorem nie czarny, który kojarzyć się może z pogrzebem. Warto tego dnia zrezygnować także z perfum — silny zapach może drażnić nie tylko tego, kogo odwiedzamy, ale także pacjentów leżących obok.
Ponadto, istnieją pewne ograniczenia dotyczące obdarowywania kwiatami. Choremu nigdy nie powinniśmy wręczać kwiatów doniczkowych — takie zapuszczają korzenie. W języku japońskim mówimy na to nedzuku – 根付く. Czasownik ten możemy zapisać też innymi znakami kanji 寝付く, oznaczającym być przykutym do łóżka.
Istnieją także pewne rodzaje kwiatów, które winniśmy unikać. Kiku – 菊, chryzantemy, spotykamy najczęściej w aranżacjach pogrzebowych. Tsubaki – 椿, kamelie, także Japończycy uważają za pechowe, ponieważ po kwitnieniu część kwiatu opada i przypomina wtedy opadającą głowę. Ajisai -紫陽花, hortensja, to rodzaj kwiatu, który traci kolor, a blaknące kwiaty kojarzyć się mogą z powolnym przemijaniem. Yuri – 百合, lilie, jako kwiaty o silnym zapachu, podobnie jak perfumy, także nie powinniśmy brać pod uwagę.
Rozważnie dobierzmy szpitalne upominki! Nie chcemy przecież życzyć nikomu śmierci przypadkowo kupioną doniczką…
[…] Jakiś czas temu opowiadaliśmy Wam o savoir-vivre’u szpitalnego お見舞い – omimai, czyl…Wspominaliśmy wówczas, że przybytki lekarskie diametralnie różnią się od tych, które znamy w Polsce: zespoły lekarzy – specjalistów każdej dolegliwości chorego, szczegółowe raporty z przeprowadzonych zabiegów, doskonale wyszkolona ekipa pielęgniarek (i sporo pielęgniarzy!). Łatwo było zapomnieć o polskiej szpitalnej diecie-cud, bo posiłki przygotowywane są przez dietetyka w duchu każdej z pór roku. A ile to kosztuje? Jak wygląda taka opieka? O tym w dzisiejszym wpisie! […]