Jak dodać napisy nad znakami kanji?

📄 Tak zwana furigana, czyli właśnie napisy nad znakami kanji mogą się przydać szczególnie tym, którzy przygotowują dla innych materiały. Jak je dodać w prosty i szybki sposób?

🖥️ Na poniższych zrzutach ekranu pokażę Wam jak to zrobić w programie Word 2019. Oczywiście najpierw należy otworzyć nowy plik lub ten, który wcześniej zapisaliście. Następnie piszecie słowo w kanji, zaznaczacie je i u góry klikacie w przycisk z napisanym abc.

1. Szare to moje zaznaczenie

⚡ Gdy już klikniecie wyskoczy Wam okienko, w którym powinniście mieć napisane proponowane odczytanie znaku. Oczywiście możecie tam wpisać tak naprawdę co chcecie. Uważajcie jednak, żeby nie zaznaczyć za dużo znaków naraz, dlatego że jest limit, który program może ogarnąć za jednym zamachem. Jeśli tak zrobicie to po prostu zignoruje te, które mu się nie zmieściły i nie doda furigany.

2. Tym razem dopisałem jeszcze dwa kanji

W okienku są też różne opcje, jak na przykład wybór czcionki czy jej wielkość. Polecam popróbować i wybrać to, co najlepiej Wam pasuje.

3. Końcowy wynik

Jak widać powyżej można też dopisać polskie znaczenie, aczkolwiek niedostępne są, między innymi przecinki, więc warto mieć to na uwadze.

Udało się? Masz pytania? Daj znać!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Ci się spodobać: