Znamy Japończyków przede wszystkim z tego, że dużo pracują. Ale kiedy odpoczywają? Jakie święta obchodzą? Przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie! Być może przyda się to każdemu, kto planuje wycieczkę do Japonii i za wszelką cenę chciałby uniknąć tłumów… ?
Święta narodowe Japonii
Nowy Rok — お正月 – Oshōgatsu
Japonia nie obchodzi Księżycowego Nowego Roku, ale zamiast tego świętuje Nowy Rok 1 stycznia wraz z innymi wielkimi uroczystościami. W praktyce, od 30 grudnia do 3 stycznia ustanowione zostały dni wolne od pracy. Przed słynnymi chramami i świątyniami ciągnąc się będą wówczas ogromne kolejki, trwające niekiedy po kilka godzin. Japończycy bowiem, celebrują tzw. 初詣で – hatsumōde, czyli pierwszą wizytację świątyni. Wtedy to, by zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, kupuje się お守り – omamori, ochronne amulety. Elementarnym elementem każdego hatsumōde jest losowanie wróżb – お神籤, omikuji. Jeśli przepowiada ona pecha, można ją przywiązać do drzewa na terenie chramu, w nadziei, że prognozy się nie spełnią. Omikuji szczegółowo określa i podpowiada, jak powinno się zachować podczas nowego roku w różnych dziedzinach życia, takich jak praca czy miłość.
Święto osiągnięcia dojrzałości — 成人式 – Seijinshiki
Jest to dzień, w którym gratuluje się tym, którzy osiągnęli pełnoletność w danym roku — czyli wszystkim, którzy kończą w Japonii 20 lat. Odbywa się w drugi poniedziałek stycznia. W każdej gminie, obchody te rozpoczynają się od wygłoszenia przedstawiciela władzy o nowych obowiązkach, które należy spełnić wchodząc w dorosłość. Następnie uczestniczy się w uroczystościach w świątyni lub chramie. Sami młodzi ubierają się w tradycyjne, często bardzo kosztowne, stroje: kobiety zakładają tzw. 振り袖 – furisode, charakterystyczne kimono z rękawami aż do kostek, natomiast mężczyźni 袴 – hakama, specjalne spodnie z szerokimi nogawkami oraz narzutkę 羽織り – haori.
Dzień Pamięci Założenia Państwa — 建国記念の日 – Kenkoku Kinen no Hi
Święto to odbywa się co roku 11 lutego, by uczcić założenie Japonii. Tego dnia świątynia Meiji, znajdująca się po prawej stronie stacji Harajuku, Tōkyō, organizuje ogromny pochód i paradę z tej okazji. Luty to data wstąpienia legendarnego pierwszego cesarza Japonii, cesarza Jimmu, w Kashihara-gū (przeliczona na kalendarz gregoriański z 660 r. p.n.e., Kojiki). Zupełnym przypadkiem, 11 lutego 1889 roku ogłoszono również konstytucję Meiji.
Urodziny Cesarza — 天皇誕生日 – Tennō tanjōbi
Święto to jest datą urodzin obecnego cesarza. Data została zmieniona z 23 grudnia na 23 lutego wraz z wstąpieniem na tron nowego cesarza Reiwa w 2019 roku. W tym dniu wiele osób gromadzi się w Pałacu Cesarskim w Chiyōda w Tōkyō, aby uczcić urodziny cesarza i złożyć mu gratulacje.
Dzień równonocy wiosennej — 春分の日 – Shunbun no Hi
Ze względu na położenie Japonii na półkuli północnej, dni stają się dłuższe, gdy zbliża się lato, a noce stają się długie, gdy zbliża się zima. Dzień równonocy wiosennej wyznacza zmianę między porami roku, kiedy światło słoneczne i ciemność są mniej więcej równej długości. Dokładna data jest nieokreślona, ponieważ ma na nią wpływ ruch Słońca i Ziemi, co skutkuje nieznacznie zmieniającymi się datami każdego roku. Choć nie jest to święto związane ze zwiedzaniem, Japończycy mają zwyczaj odwiedzania grobów przodków i spożywania podczas tego święta pewnego rodzaju słodyczy wagashi zwanego botamochi (ciasto ryżowe pokryte pastą z czerwonej fasoli azuki). W tym sezonie w całym kraju organizowane są imprezy w słynnych miejscach kwitnienia śliw.
Dzień Shōwa — 昭和の日 – Shōwa no Hi
Shōwa (1926-1989) to nazwa jednej z epok w Japonii. Celem święta jest zachęcenie społeczeństwa do refleksji nad burzliwymi 63 latami rządów Hirohito, od totalitaryzmu po powojenną odbudowę i przejście do państwa demokratycznego. W tym dniu Shōwa Kinen Park w Tachikawa w Tōkyō jest otwarty dla wszystkich obywateli za darmo.
Dzień Konstytucji — 憲法記念日 – Kenpō Kinenbi
Święto to upamiętnia uchwalenie Konstytucji Japonii 3 maja 1947 roku. Otwiera okres długiego majowego weekendu — Golden Week (trwającego zwykle około tygodnia). Jest to czas, w którym Japończycy dużo podróżują, a ceny tradycyjnych zajazdów ryokan’ów sięgają zenitu!
Dzień Zieleni — みどりの日 – Midori no Hi
Święto to zostało ustanowione w celu „pielęgnowania bogactwa ducha, który jest wdzięczny za wszystkie błogosławieństwa natury”. Wówczas, wszelkie parki i zoo są w Japonii otwarte zupełnie za darmo. Dzień ten przypada na 4 maja.
Dzień Dziecka – 子供の日 – Kodomo no Hi
Zastanawialiście się skąd w zbiorze emoji mamy dwa latawce w kształcie karpi koi ?? To właśnie nawiązanie do japońskiego Dnia Dziecka! To święto, w którym życzy się szczęścia dzieciom i wyraża wdzięczność matkom. Jest to również część Golden Week’u. Praktyki celebrujące i życzące dzieciom pomyślności, takie jak wieszanie latawców z karpiami koi (kojarzącymi się Japończykom z wytrwałością i zawziętością — jako że ryby te płyną w przeciwnym kierunku do nurtu rzeki), są od dawna tradycją w Japonii. Wówczas je się także pewne słodycze wagashi, takich jak kashiwa mochi (ciastka ryżowe owinięte liśćmi dębu) lub chimaki (ciastka owinięte liśćmi bambusa) w tym dniu.
Dzień Morza — 海の日 – Umi no Hi
Święto to odbywa się zwykle w każdy trzeci poniedziałek lipca i jest okazaniem wdzięczności za błogosławieństwa oceanu, modląc się jednocześnie o pomyślność morskiego narodu Japonii. Jak sama nazwa wskazuje, w całym kraju odbywają się wydarzenia związane z oceanem. W szczególności bazy Morskich Sił Samoobrony w całej Japonii (Yokosuka, Sasebo, Kure, Maizuru, Ominato i inne lokalizacje) będą tego dnia otwarte dla ogółu społeczeństwa.
Dzień Sportu — 体育の日 – Taiiku no Hi
Święto to obchodzone jest w celu promowania zdrowego umysłu i ciała poprzez zachęcanie obywateli do uprawiania sportu. W tym dniu w całym kraju Japończycy organizują imprezy sportowe na salach gimnastycznych i boiskach sportowych. Obchodzimy je zazwyczaj w drugi poniedziałek października.
Dzień Góry — 山の日 – Yama no Hi
Jest to nowe święto państwowe, które po raz pierwszy Japończycy obchodzili w 2016 roku. Rząd postanowił stworzyć je, aby zapewnić obywatelom możliwość docenienia terenów górskich oraz zaznaczenia ich ważnej roli w Japonii i tutejszym ekosystemie. Zwykle wypada ono na początku sierpnia.
Święto Zmarłych — お盆 – Obon
Dni Święta Zmarłych wypadają zazwyczaj od 13-16 sierpnia. To połączenie japońskiej wiary w duchy przodków oraz buddyjskiego zwyczaju oddawania czci ich duszom. Ten buddyjsko-konfucjański zwyczaj przekształcił się w święto zjazdu rodzinnego, podczas którego ludzie wracają do rodzinnych miejsc przodków, odwiedzają i czyszczą ich groby, gdy duchy mają ponownie odwiedzić domowe ołtarze.
Dzień Szacunku dla Osób Starszych — 敬老の日 – Keirō no Hi
Trzeci poniedziałek września każdego roku jest Dniem Szacunku dla Osób Starszych. Japończycy wracają wówczas do domów, aby odwiedzić i oddać szacunek starszym członkom rodziny. Niektórzy pracują jako wolontariusze w dzielnicach, przygotowując i rozdając darmowe pudełka na lunch emerytom.
Dzień przesilenia jesiennego — 秋分の日 – Shūbun no Hi
Dzień równonocy jesiennej jest przeciwieństwem dnia równonocy wiosennej i podobnie Japończycy odwiedzają w tym czasie rodzinne groby. Zwykle wypada na 21-22 września. Wiąże się to także z celebrowaniem oglądania pełni Księżyca — 月見, tsukimi. Tradycje tsukimi obejmują wykonywanie kompozycji kwiatowych z japońskiej trawy pampasowej (susuki) i jedzenie klusek ryżowych zwanych Tsukimi dango, przypominających Księżyc w pełni. ?
Dzień Kultury — 文化の日 – Bunka no Hi
To święto państwowe w Japonii obchodzone corocznie 3 listopada w celu promowania kultury i sztuki. Uroczystości zazwyczaj obejmują wystawy sztuki, parady i ceremonie wręczenia nagród wybitnym artystom i naukowcom. W tym dniu wstępy do wszelkich muzeów czy ośrodków naukowych są za darmo.
Święto Dziękczynienia — 勤労感謝の日 – Kinrōkansha no Hi
Święto Dziękczynienia, które znamy w Ameryce, to przede wszystkim indyk, tłuczone ziemniaki i pyszne ciasta, ale w Japonii wygląda to zgoła inaczej. Obchodzony corocznie 23 listopada, to święto skupione na oddawaniu szacunku robotnikom i tym, którzy dobrze wykonują swoją pracę.