Kim są 晴れ男i 晴れ女?

Często o osobie, która jest dla nas całym światem i przynosi prawdziwe szczęście mówimy, że jest naszym „promykiem słońca”. Japończycy wzięli to powiedzenie bardziej dosłownie. Kim zatem dla nich są 晴れ男 – hareotoko i 晴れ女 – hareonna

Podstawowe znaczenie 晴れ男・晴れ女

Słowo 晴れ – hare oznacza ładną, czystą pogodę. 男 – otoko czy 女 – onna z kolei wskazują kolejno na mężczyznę i kobietę. W połączeniu zatem, dosłownie są to: słoneczny chłopak lub dziewczyna. Japończycy uważają, że osoby takie posiadają mistyczne moce zmieniania pogody — gdziekolwiek by się nie pojawili, przynoszą słońce i bezchmurne niebo. Szczególnie cenieni są podczas ważnych wydarzeń w plenerze, takich jak mecze, koncerty czy śluby. 

Ich przeciwieństwa to 雨男 – ameotoko oraz 雨女 – ameonna: osoby, które przyciągają same deszczowe dni. 

Wysłannicy 稲荷さん – Inari-san

Shintō to religia śliśle związana z siłami natury.  Japończycy wierzą, że hareotoko i hareonna są wysłannikami duchów Inari. Bóstwa te mają moc spełniania życzeń i opiekują się dobrobytem gospodarstwa domowego. Ich ucieleśnieniem są lisy, stąd w najpopularniejszym chramie shintoistycznym związanym z kultem Inari – Inari jinja – rozsiane są posążki dzikich lisów. 

Jeśli hareotoko czy hareonna zażyczą sobie dobrej pogody, dostają od duchów Inari szczodre błogosławieństwo. 

Cechy szczególne ludzi spod jasnej gwiazdy

Japończycy uważają, że hareotoko-onna mają co najmniej kilka cech wspólnych; w Internecie krążą nawet specjalne psycho-testy, które miałby ujawnić czy się do takowych zaliczamy. 

Wiele osób uważa, że wpisują się do nich niepoprawni optymiści, których nie łamie nawet najcięższa porażka. Porzucają oni negatywne myślenie; skupiają się jedynie na pozytywnym nastawieniu. Naturalnie przyciągają do siebie ludzi. Mają aurę, która rozjaśnia ich otoczenie jak słońce, a wielu z nich to wesołe postacie, które zawsze pamiętają o uśmiechu. Podobno mają też oni niezawodną intuicję oraz szczególny dar do wykrywania kłopotów i unikania ich z wyprzedzeniem. Są to po prostu przysłowiowi szczęściarze. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Ci się spodobać: