Sporym szokiem kulturowym dla Japończyków, którzy przyjeżdżają do Polski jest limit prędkości na drogach. Tutaj na autostradach samochody pędzą 140 km/h — aż o 40 kilometrów więcej niż w Japonii. Na normalnych drogach z kolei maksymalnie można osiągnąć jedyne 60 km/h. 切符 – kippu, czyli mandaty różnią się kolorami, ale już przekroczenie o 10 kilometrów może skończyć się obowiązkiem zapłaty 1 mana (ok. 300 złotych) … A jak prawo traktuje kierowców pod wpływem? Przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie!
Prowadzenie pod wpływem w Japonii
W Japonii obowiązują surowe kary za jazdę pod wpływem alkoholu. W 2007 r. zwiększono surowość kar za takową jazdę, przechodząc do polityki zerowej tolerancji. Nawet osoba, która udostępniła pojazd osobie, która prowadziła pod wpływem alkoholu, Policja traktuje w taki sam sposób, jak samego kierowcę. Co więcej, dorośli, którzy jadą w samochodzie z pijanym kierowcą, narażają się na karę za dopuszczenie do nieodpowiedzialnego zachowania!
Jakie są limity?
Jeśli Policja zatrzyma Cię w Japonii i okaże się, że stężenie alkoholu we krwi (z ang. BAC) wynosi 0,03 lub więcej, oznaczać to będzie, że jesteś nietrzeźwy i winny prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Kryteria prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu to 0,3 mg w 1 ml krwi lub 0,15 ml w 1 l wydychanego powietrza.
Jeśli piłeś i prowadzisz…
W przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu w Japonii może grozić kara pozbawienia wolności lub wysoka grzywna, w zależności od stężenia alkoholu w organizmie. Osoba kierująca pojazdem może zostać skazana na karę pozbawienia wolności na okres nie dłuższy niż trzy lata lub grzywnę w wysokości nie większej niż 500 000 jenów za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (art. 117.2.2.3 ustawy o ruchu drogowym). Dotyczy to kierowców o stężeniu alkoholu przekraczającym 0,15 mg, ale mniejszym niż 0,25 mg w 1 litrze wydychanego powietrza. Ponadto, może to grozić otrzymaniem 13 punktów karnych.
Jeśli zostaniesz uznany za kierowcę prowadzącego pojazd w stanie nietrzeźwości, co oznacza stan, w którym istnieje prawdopodobieństwo, że dana osoba nie będzie w stanie normalnie prowadzić pojazdu ze względu na wpływ alkoholu i stężenie alkoholu przekraczające 0,25 mg w 1 l wydychanego powietrza, możesz zostać skazany na karę pozbawienia wolności na okres nie dłuższy niż pięć lat lub grzywnę w wysokości nie większej niż milion jenów. Za takie wykroczenie można otrzymać aż 25 punktów karnych.
Ponadto, Policja ściga pasażerów samochodu, a następnie wręcza karę w postaci grzywny za współodpowiedzialność. Policja kara nawet bar, który obsługiwał takiego kierowcę, grzywną za zezwolenie na prowadzenie pojazdu.