Wszyscy słyszeliśmy o samurajach, ich legendarnym honorze, etosie, a być może również i o bitwach mających miejsce w Japonii. Nic więc dziwnego, że na określenie sposobów walki mamy tak wiele określeń, na przykład 武術 (bujutsu), 武芸 (bugei), 武道 (budō) czy 格闘技 (kakutōgi). Wszystkie znajdziemy też w słowniku przetłumaczone jako „sztuki walki”. Co jednak dokładnie one oznaczają? Czym się różnią? Na to postaram się Wam odpowiedzieć w tym poście!
Co różni „technikę”, „sztukę” i „drogę”?
Zacznijmy od przyjrzenia się znakom tworzący pierwsze trzy wyrażenia (格闘技 zajmiemy się później). 武 oznacza militaria, 術 – technikę (jako sposób wykonania/przeprowadzenia czegoś), a 芸 – sztukę. Stąd możemy poznać znaczenie tych wyrazów:
武術 oraz 武芸 są w gruncie rzeczy synonimami. Oba wyrazy oznaczają rzeczy, które robiono, by wyrządzić wrogu jak największą krzywdę przy jak najmniejszych własnych stratach. Wliczamy do tego między innymi umiejętność dźgania włócznią, strzelania z łuku czy jazdy na koniu. Jednak po znakach możecie poznać drobne różnice w nacisku na element „techniki” lub „sztuki”. To trochę tak, jakbyśmy po polsku określali tę samą dziedzinę wiedzy „militariami” lub „sztuką wojenną”, .
Co oznacza 武道?
No dobrze, a więc wiemy, czego dotyczy 武術/武芸. Co jednak oznacza 武道? 道 (michi, droga) to nie tylko określenie na kawał ubitego piachu, którym jeżdżą wozy. W języku japońskim jest to również określenie na sposób postępowania, który obowiązuje w danej doktrynie. Widząc to możemy łatwo zrozumieć, dlaczego dawni samurajowie ucząc się 武道 przyswajali nie tylko ogół umiejętności i technik potrzebnych w walce, ale również zbiór zasad moralnych, którymi winni się byli kierować jako honorowi wojownicy.
Ze wszystkich wyrazów na koniec zostawiłem nam 格闘技. Mimo, że również jest to pewien rodzaj „sztuk walki”, nie jest on związany z pozostałymi. Oznacza on rywalizację, w której zawodnicy wzajemnie się szarpią i wymieniają ciosy. Innymi słowy, chodzi o sztuki walki takie jak boks, judo czy zapasy. Przyznacie, że to coś zupełnie innego niż samurajskie walki na miecze!