就職 – shūshoku, czyli poszukiwanie pracy, to w Japonii ogromnie wydarzenie i mozolny proces. Studenci uniwersytetu często już rok przed skończeniem ostatniego roku studiów rozglądają się za godnym miejscem pracy i rozsyłają podania. Swoją drogą, wiedzieliście, że CV pisze się odręcznie? Szablony możemy kupić nawet w pobliskim Seven Eleven albo Family Markt-cie. Opisaną kartę wrzucamy do koperty, którą podpisujemy swoim imieniem i nazwiskiem — koniecznie czerwonym długopisem! Jeśli się ono spodoba, zostaje się zaproszonym na bezwzględną, kilkuetapową rozmowę kwalifikacyjną. Ale czy chodzi o インタビュー – intabyū czy 取材 – shuzai? Rozstrzygamy w dzisiejszym wpisie!
インタビュー vs 取材
Zarówno インタビュー – intabyū, jak i 取材 – shuzai występują synonimicznie. Nierzadko używamy ich zamiennie jako rozmowa kwalifikacyjna lub wywiad. Zaglądając do słownika jednak, okazuje się, że istnieje między nimi pewna subtelna różnica.
インタビュー to termin używany często przez reporterów wiadomości. Odnosi się do spotkań z ludźmi i proszenia ich o rozmowę na określony temat lub napisanie o tym oddzielnego artykułu. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy dziennikarzem:
街行く人に、お盆休みの過ごし方についてインタビューをした。– Machi yuku hito ni, obonyasumi no sugoshikata ni tsuite intabyū wo shita. – Przeprowadziłem wywiad z mężczyzną na ulicy o tym, jak spędził święta Obon.
5年ぶりにリーグ優勝したチームの監督にインタビューをした。– Gonen buri ni riigu yūshō shita chiimu no kantoku ni intabyū wo shita. – Przeprowadziłem wywiad z menedżerem drużyny, która zdobyła mistrzostwo ligi po raz pierwszy od pięciu lat.
取材 – shuzai oznacza zbieranie materiału do pracy artystycznej lub wiadomości na temat określonej rzeczy lub zdarzenia. Przykładowo, powiemy o teatrze opartym na wydarzeniach historycznych 歴史的取材にもとづいた演劇 – rekishishuzai ni motodzuita engeki lub o relacji z wydarzeń w całym kraju podczas Golden Week’u ゴールデンウイークの各地の行事を取材 – gōrudenuiiku no kakuchi no gyōji wo shuzai.
インタビュー zatem odnosi się do pytania konkretnej osoby o jej myśli, opinie lub działania w formie pytań i odpowiedzi. 取材 z kolei, jest szerzej zakrojonym działaniem polegającym na gromadzeniu pewnego zakresu informacji, takich jak treści specjalistyczne, incydenty i wydarzenia oraz myśli wielu osób, które mają być wykorzystane jako materiał do raportowania i produkcji wiadomości. Jeśli chodzi o sam wywiad – rozmowę kwalifikacyjną jako rekrutację do pracy — o wiele częściej spotykamy się ze słowem 面接 – mensetsu ?