Różnica pomiędzy マカロニ a パスタ

Trzeba przyznać, że Japończycy na co dzień raczej rzadko wybierają zagraniczną kuchnię. Nawet McDonald’s nie jest nadto oblegany — wypada wręcz blado przy lokalnych fastfoodach takich jak okonomiyaki, takoyaki czy klasycznym szaszłyku yakiniku z Toriki. Poza ich rodzimymi potrawami, największą popularnością cieszy się (jak na całym świecie) kuchnia włoska. W porównaniu do miejscowego jedzenia jednak, cenowo wygląda to mniej zachęcająco: mała pizza w Pizza Hut to zaledwie 15 centymetrowy krążek za ok. 1100 jenów (czyli niecałe 32 złote), natomiast w Domino’s Pizza za 23 centymetrowe ciasto liczą prawie 3000 jenów (ok. 86 zł). Warto wspomnieć, że stek z wysokiej jakości wołowiny w zestawie (Ikinari steak) kosztuje tyle samo… 

Jeśli chodzi o makarony natomiast, dużym wzięciem cieszy się sieciówka Saizeriya. Tutaj w menu możemy znaleźć dania マカロニ – makaroni、パスタ – pasuta czy też スパゲッティ– supagetti… Czym się różnią? 

Makaron po japońsku 

Pasta (パスタ – pasuta) to dla Japończyków ogólny termin określający produkty spożywcze wyrabiane z mąki. Dzieli się on na:

  • ショートパスタ (shoto pasuta) – krótkie makarony, takie jak ペンネ (penne) – penne lub マカロニ(makaroni) – makaroni, oraz
  • ロングパスタ (rongu pasuta) – długie makarony, do których zaliczamy スパゲッティ (supagetti) – spaghetti albo タリアテッレ (tariaterre) – tagliatelle. 

Japońskie Normy Spożywcze (JAS) jednak klasyfikują makaron – pastę na cztery kategorie: 

  • スパゲッティ(spaghetti) to uformowany w pałeczki o grubości <1,2 mm lub rurki o grubości mniejszej niż 2,5 mm,
  • makaron uformowany w rurki o grubości 2,5 mm lub grubsze, czasem o innych kształtach (z wyłączeniem pałeczek lub pasków) nazywany jestマカロニ – makaroni,
  • te uformowane w słupki o grubości mniejszej niż 1,2 mm są klasyfikowane jako バーミセリ – bāmiseri, czyli tzw. wermiszel, 
  • zaś ogólnie o ulepionych w paski kształtach mówią ヌードル – nūdoru, noodle. 

Jak się to ma do japońskiego udonu czy sōmenu?

Czy zastanawialiście się dlaczego udon lub sōmen mają różne smaki i tekstury od standardowego makaronu? Sekret tkwi w różnorodności mąki i procesie produkcji. Makaron – pasta jest wytwarzany zazwyczaj z semoliny durum, czyli bardzo twardego ziarna pszenicy. Semolina durum różni się od zwykłej mąki tym, że charakteryzuje się wysoką zawartością glutenu. To dlatego makaron jest ciągliwy i ma twardszą konsystencję niż na przykład makaron udon

Sam makaron – pasta jest wytwarzany poprzez ugniatanie wody i semoliny. Następnie usuwamy powietrze z ciasta. Potem, prasujemy go pod wysokim ciśnieniem, co sprawia, że ma on gęstą strukturę. Udon z kolei jest wytwarzany poprzez ugniatanie wody, mąki i soli, rozciąganie ciasta i cięcie go. Są one zatem mniej gęste niż makaron i posiadają jędrną konsystencję. 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Może Ci się spodobać: