Ostatnio często opowiadam Wam historie na temat elegancji; mogliście u mnie przeczytać o wizytówkach oraz o „dobrym stylu”. Tutaj zajmiemy się tematem garniturów, o których mogliście niedawno przeczytać na blogu. Tak się akurat składa, że szukając genezy słowa 背広 (sebiro, garnitur) odkryłem, że nikt nie wie, skąd ono pochodzi. Pojawiających się teorii jest jednak od groma, dlatego przyjrzyjmy się paru z nim.
Skąd to 背広?
Pierwszą grupę teorii tworzą te związane z zapisem słowa 背広. Zapisujemy je znakami 背, oznaczającym “plecy”, oraz 広, oznaczającym „szeroki”. Zapis oznacza więc coś szerokiego na plecach. Tu jednak podobieństwa się kończą, bo źródła kłócą się co do tego, skąd ta szerokość się bierze. Jedno mówi, że ze względu na brak odpowiedniego szwu na plecach (taki szew stał się popularny w późniejszym czasie) garnitur leżał luźno na plecach, dając wrażenie szerokiego. Inne z kolei mówi nam, że to kwestia innego ułożenia materiału. Gdy inne rodzaje garniturów składały się z trzech, czterech płatów materiału, 背広 składał się z jednego, dwóch. W konsekwencji materiał nie opinał tak dokładnie ciała właściciela, a sam garnitur zyskiwał swój „szeroki” przydomek.
Drugą kategorię domysłów co do pochodzenia nazwy 背広 stanowią zapożyczenia z języków europejskich. Choć oczywiście sebiro zapisujemy znakami kanji, nie katakaną, to istnieje możliwość, że kanji te po prostu szczęśliwie dopasowały się wymową i znaczeniem do zniekształconych obcych nazw. A co to w ogóle za zapożyczenia?
Pierwszą możliwością jest Savile Row, nazwa londyńskiej ulicy znanej z wielu warsztatów krawieckich szyjących elegancką odzież męską. Nawet dziś pytani o ubranie odpowiadamy nazwami konkretnych marek (Adidasy!). Nietrudno więc wyobrazić sytuację, w której japońskie garnitury uzyskały swoją nazwę od najsłynniejszego miejsca zajmującego się ich produkcją. Istnieje także możliwość, że sebiro pochodzi od zniekształconego civil clothes. Niezależnie od tego, jaka jest prawda przyznacie chyba, że każda z powyższych możliwości brzmi jak prawdopodobna geneza japońskiego słowa na garnitur?
Jeśli chcecie przeczytać więcej, możecie zajrzeć do japońskich źródeł: tekstu o garniturach oraz wpisu dotyczącego genezy nazwy sebiro.