W poprzednim wpisie już wspominaliśmy, że każdy kanji ma swoją unikalną historię, często powiązaną z wymianą kulturową i wydarzeniami historycznymi. Zatem i w dzisiejszą niedzielę pytanie z serii: skąd takie kanji?! Pod lupą umieszczamy 稲妻 – inazuma…
Etymologia
Kanji 稲妻 składa się z dwóch odrębnych znaków: 稲 – ina oznaczającego ryż (jako roślina) oraz 妻 – tsuma oznaczającego żonę. Połączenie to daje wizualną reprezentację błyskawicy, która ma swoje korzenie w starożytnym japońskim folklorze rolniczym.
Korzenie ludowe
W japońskiej mitologii bóg grzmotów i błyskawic, Raijin, przedstawiany jest jako potężne bóstwo kontrolujące żywioły. Uważano, że Raijin przebywa w niebiosach i dzierży bębny piorunów, aby tworzyć dudniące dźwięki grzmotów podczas burz. Jego towarzyszką była bogini piorunów, Kaminari-sama.
Związek między piorunami a uprawą ryżu wynika ze starożytnych praktyk rolniczych rozpowszechnionych w Japonii. Ryż był i nadal jest podstawową uprawą w japońskim rolnictwie, niezbędną do utrzymania i rytuałów kulturowych. Rolnicy zaobserwowali, że uderzenia piorunów podczas burz przynosiły bardzo potrzebny deszcz, niezbędny do wzrostu roślin ryżu.
Znaczenie kulturowe
Powiązanie błyskawicy z uprawą ryżu podkreśla jej znaczenie w kulturze japońskiej. Błyskawicę postrzegano nie tylko jako zjawisko naturalne, ale jako boska siła, która odżywiała pola, zapewniając obfite zbiory. Kanji 稲妻 oddaje ten symbiotyczny związek między naturą a rolnictwem, odzwierciedlając szacunek i wdzięczność Japończyków wobec żywiołów.
Odniesienia literackie
W japońskiej literaturze i sztuce motyw błyskawicy zajmuje ważne miejsce, symbolizując moc, podziw i transformację. W poezji, prozie i sztukach wizualnych inazuma jest często przedstawiana jako dynamiczna siła, rozświetlająca niebo swoim oślepiającym blaskiem.
Jedno godne uwagi odniesienie literackie można znaleźć w „Opowieści o Genji”, napisanej przez Murasaki Shikibu na początku XI wieku. W tym klasycznym dziele literatury japońskiej błyskawica służy jako metafora ulotnego piękna i przemijającej natury życia.
Kanji 稲妻 uosabia połączenie natury, mitologii i tradycji rolniczych w kulturze japońskiej. Jego początki sięgają starożytnych wierzeń dotyczących roli piorunów w uprawie ryżu i boskich bytów związanych z burzami. Przez wieki artystycznej ekspresji i literackiej reprezentacji, inazuma nadal urzeka wyobraźnię, przypominając nam o głębokim związku między ludzkością a światem przyrody.